Robotizēta roka, vidū gaismas pūlis, labajā pusē cilvēka plauksta, kas tur šo gaismas pūli

2024.gada 1.augustā stājās spēkā Eiropas Savienības Mākslīgā intelekta akts (MI akts). Tas ir pasaulē pirmais visaptverošais mākslīgā intelekta regulējums, līdzsvarojot MI radītās iespējas un riskus. Jauno regulējumu plānots piemērot pakāpeniski līdz 2026.gada 2.augustam.

Kāda saistība starp akreditāciju un atbilstības novērtēšanu un MI aktu?

1. MI akts un atbilstības novērtēšana

  • MI akts izstrādāts ar mērķi nodrošināt, ka mākslīgā intelekta (MI) sistēmas tiek izstrādātas un lietotas droši, atbildīgi un saskaņā ar cilvēktiesību un privātuma aizsardzības principiem. Papildus tajā tiek noteiktas dažādas riska kategorijas MI sistēmām, kur augsta riska sistēmas, piemēram, biometriskās atpazīšanas tehnoloģijas, tiek pakļautas stingriem atbilstības novērtēšanas kritērijiem.
  • Atbilstības novērtēšana MI aktā ir būtisks instruments, kas nodrošina, ka MI sistēmas atbilst regulējumā noteiktajām prasībām. Tas nozīmē, ka MI sistēmām, kas tiek klasificētas kā augsta riska, ir nepieciešams veikt atbilstības novērtēšanu pirms tās nonāk tirgū.

2. Akreditācijas loma MI akta ietvaros

  • Akreditācija ir svarīga, lai nodrošinātu, ka atbilstības novērtēšanas institūcijas darbojas saskaņā ar noteiktajiem standartiem. MI akts paredz, ka tikai akreditētas atbilstības novērtēšanas institūcijas drīkst veikt atbilstības novērtēšanu augsta riska MI sistēmām.
  • Turklāt akreditācija garantē, ka atbilstības novērtēšanas institūcijas, kuras veic atbilstības novērtēšanu, ir kompetentas, uzticamas un spēj nodrošināt precīzus un objektīvus novērtējumus. Akreditācija ir papildus rīks, kas pasargā no potenciāliem riskiem, ko var radīt nepietiekami novērtētas MI sistēmas.

3. Risku vadība un akreditācijas ietekme

  • Riski: MI akts cenšas mazināt riskus, kas saistīti ar MI sistēmu lietošanu, īpaši augsta riska jomās, piemēram, medicīnā, izglītībā un sabiedrības drošībā. Akreditācijas process nodrošina, ka atbilstības novērtēšanas institūcijas, kas novērtē MI tehnoloģijas, ir pietiekami sagatavotas un spēj identificēt un pārvaldīt noteiktos riskus.
  • Akreditācijas loma: Akreditācija palīdz novērst nepilnības atbilstības novērtēšanas procesā, nodrošinot, ka tikai kvalitatīvi MI produkti un pakalpojumi nokļūst tirgū. Tas arī veicina sabiedrības uzticēšanos MI risinājumiem, jo garantē, ka atbilstības novērtēšanas institūcijas ir neatkarīgas un profesionālas.

4. Globālā saderība un starptautiskā tirgus piekļuves nodrošināšana

  • Starptautiskā saderība: Akreditācija nodrošina, ka MI sistēmas, kas izstrādātas ievērojot MI aktā noteiktās prasības, tiek starptautiski atzītas. Tas veicina to, ka Eiropā akreditēti produkti un pakalpojumi tiek atzīti arī citos tirgos, kas savukārt atvieglo starptautisko tirdzniecību.
  • Tirgus piekļuve: MI akta ietvaros veikta akreditācija atbalsta uzņēmumu piekļuvi globālajiem tirgiem, jo tie var izmantot atbilstības novērtējumus, kas atzīti Eiropā.

5. Tehniskie standarti un akreditācijas loma

  • Tehnisko standartu nozīme: MI akts uzliek par pienākumu izstrādāt tehniskos standartus augsta riska MI sistēmām. Akreditētas atbilstības novērtēšanas institūcijas nodrošina, ka minētie standarti tiek ievēroti, tādējādi garantējot sistēmu atbilstību gan drošības, gan privātuma prasībām.
  • Akreditācijas nozīme: Akreditācijas procesa ietvaros tiek gūta pārliecība, ka atbilstības novērtēšanas institūcijas spēj pilnvērtīgi un kompetenti novērtēt MI sistēmu atbilstību tehniskajiem standartiem. Tādejādi tiek nodrošināta MI sistēmu uzticamība un to atbilstība noteiktajām prasībām un standartiem.

6. Uzraudzības un atbildības stiprināšana

  • Pastiprināta uzraudzība: MI akts paredz pastiprinātu augsta riska MI sistēmu uzraudzību. Akreditētās atbilstības novērtēšanas institūcijas ieņem svarīgu lomu šajā procesā, nodrošinot, ka MI sistēmas tiek regulāri pārbaudītas un tās atbilst aktuālo normatīvo aktu un standartu prasībām.
  • Atbildības nostiprināšana: Akreditācijas process pastiprina atbildību, jo paredz, lai atbilstības novērtēšanas institūciju process būtu izsekojams, sniedzot detalizētus pierādījumus par tās darbības atbilstību. Tas palīdz novērst riskus, kas saistīti ar nepietiekami novērtētām MI tehnoloģijām.

7. Patērētāju aizsardzība un uzticības veicināšana

  • Patērētāju aizsardzība: MI akts fokusējas uz patērētāju tiesību aizsardzību, it īpaši attiecībā uz datu aizsardzību un privātumu. Akreditētas atbilstības novērtēšanas institūcijas nodrošina, ka MI sistēmas atbilst noteiktajām prasībām, tādējādi palielinot patērētāju uzticamību jaunām tehnoloģijām.
  • Uzticības veicināšana: Akreditācijas process palīdz veicināt starptautisku atzīšanu un uzticamību, jo tas garantē, ka MI sistēmas tiek pārbaudītas objektīvi, neatkarīgi un kompetenti. Tas cita starpā ir īpaši svarīgi, lai novērstu neuzticamību jaunām tehnoloģijām un veicinātu to pieņemšanu sabiedrībā.

8. Atbilstības novērtēšana un tautsaimniecības intereses

  • Atbilstības novērtēšanas ietekme uz tautsaimniecību: Akreditācija un atbilstības novērtēšana palīdz nodrošināt, ka MI sistēmas, kas tiek izstrādātas un ieviestas, veicina kopējo tautsaimniecības attīstību un konkurētspēju, nevis rada riskus, kas var kaitēt uzņēmumiem, sabiedrības interesēm vai valsts drošībai kopumā.
  • Ekonomisko risku samazināšana: Akreditētas atbilstības novērtēšanas institūcijas palīdz novērst ekonomiskos riskus (finansiālus zaudējumus), kas var rasties no nepietiekami novērtētām vai nepareizi ieviestām, tajā skaitā lietotām MI sistēmām, nodrošinot, ka šīs tehnoloģijas ir drošas un uzticamas.

Secinājums

Akreditācija un atbilstības novērtēšana ir vieni no būtiskākajiem instrumentiem MI akta īstenošanā. Tie nodrošina, ka MI sistēmas atbilst noteiktajām regulējuma un tehnisko standartu prasībām, stiprina tirgus uzraudzību un atbildību, aizsargā patērētājus un veicina uzticamu inovāciju attīstību, kā arī samazina ekonomiskos riskus, kas saistīti ar MI tehnoloģiju ieviešanu un lietošanu.

Vienlaikus MI akts uzsver akreditācijas un atbilstības novērtēšanas nozīmi kā galvenos instrumentus, lai pārvaldītu riskus, kas saistīti ar MI tehnoloģiju lietošanu. Šīs darbības palīdz nodrošināt MI sistēmu drošību, veicina sabiedrības uzticību, uzņēmēj konkurētspēju un atvieglo piekļuvi starptautiskajiem tirgiem.

Vairāk par Mākslīgā intelekta aktu - https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/regulatory-framework-ai