Akreditācija ir nacionālās akreditācijas institūcijas veikta atestācija par atbilstības novērtēšanas institūcijas kompetenci un spēju veikt specifiskas atbilstības novērtēšanas darbības. Akreditācijas mērķis ir iegūt uzticamu un neatkarīgu valsts līmeņa trešās puses apliecinājumu tam, ka konkrētā institūcija spēj demonstrēt tās kompetenci un spēju veikt specifiskas atbilstības novērtēšanas darbības.
Tostarp akreditācija ir starptautiski atzīts apliecinājums, ka akreditētās atbilstības novērtēšanas institūcijas, kas piedāvā testēšanu, kalibrēšanu, laboratoriskos izmeklējumus, sertifikācijas, inspekcijas un verifikācijas pakalpojumus, ir tehniski kompetentas un neatkarīgas savos lēmumos, lai apliecinātu, ka preces un pakalpojumi atbilst nacionālajos un starptautiskajos standartos noteiktām prasībām.
Akreditācija ir instruments, ko var izmantot, lai nodrošinātu uzticamību produktiem un pakalpojumiem, veicinātu vides aizsardzību un sabiedrības drošumu.
Akreditētas atbilstības novērtēšanas institūcijas izsniegtais apliecinājums norāda, ka, piemēram, medicīnas iekārtas ir medicīnas personālam un pacientiem drošas, ka iegūtie analīžu dati ir uzticami un ceļi, pa kuriem mēs pārvietojamies, tiek būvēti, izmantojot pārbaudītus un tehniskām prasībām atbilstošus materiālus. Tādējādi akreditācija veicina trīs būtiskus aspektus: drošumu, konkurētspēju un eksportspēju.
Akreditācijā iesaistītās puses
Galvenās iesaistītās puses ir atbilstības novērtēšanas institūcijas, kuras ir cieši saistītas ar tiešajiem atbilstības novērtēšanu institūciju klientiem. Tostarp akreditācijā iesaistītās puses ir uzņēmēji - tautsaimniecības nozares, valsts politikas veidotāji, standartizācijā iesaistītās puses, starptautiskās akreditācijas organizācijas, piemēram, EA (Eiropas Akreditācijas kooperācija), ILAC (Starptautiskajā laboratoriju akreditācijas kooperācija), IAF (Starptautiskais akreditācijas forums) u.c., zinātne un izglītība, un sabiedrība kopumā.