ISO (Starptautiskā standartizācijas organizācija) 2021. gada maijā ir publicējusi pārskatītu standartu ISO 50003:2021 “Energopārvaldības sistēmas. Prasības iestādēm, kas veic energopārvaldības sistēmu auditu un sertificēšanu”. Savukārt Starptautiskais akreditācijas forums (International Accreditation Forum – IAF) 2023. gada 16. jūnijā publicējis dokumentu IAF MD 24:2023 “ISO 50001 pārejas prasība” (turpmāk – IAF MD 24).

Dokumentā IAF MD 24 noteikts, ka:

  1. pārejas periods no standarta ISO 50003:2014 versijas uz standarta ISO 50003:2021 versiju ir 2,5 gadi no standarta publicēšanas brīža, proti, līdz 2023. gada novembrim;
  2. nacionālajam akreditācijas birojam no 2022. gada 28. februāra jābūt gatavam veikt sertifikācijas institūciju novērtēšanu atbilstoši standarta ISO 50001:2021 versijai;
  3. nacionālais akreditācijas birojs sākot no 2022. gada 31. maija sertifikācijas institūcijas sākotnējās akreditācijas procesu ietvaros novērtē institūcijas atbilstību standarta ISO 50003:2021 versijas prasībām;
  4. nacionālais akreditācijas birojs līdz 2023. gada 30. novembrim novērtē akreditētās sertifikācijas institūcijas atbilstību standarta ISO 50003:2021 versijas prasībām;
  5. sertifikācijas institūcijas, veicot uzņēmumu sākotnējās sertifikācijas procesu, standarta ISO 50003:2021 versiju pielieto pēc akreditācijas iegūšanas;
  6. sertifikācijas institūcija standarta ISO 50003:2021 versiju pielieto pēc 2023. gada 30. novembra.

 

 

Ņemot vērā minētos IAF noteiktos termiņus, valsts aģentūra “Latvijas Nacionālais akreditācijas birojs” (turpmāk – LATAK) nosaka pārejas periodu - līdz 2023.gada 30. novembrim visu sertifikācijas institūciju, kas akreditētas uz ISO 50001:2018, pārvērtēt atbilstoši standarta ISO 50003:2021 versijai.

 

Prasības dokumentācijai

Sertifikācijas institūcijas tiek aicinātas iesniegt akreditācijas sfēras paplašināšanas pieteikumu, izmantojot pieteikuma veidlapu, kopā ar dokumentiem, kas apliecina pārskatītā standarta ieviešanu.

Sertifikācijas iestādei jānodrošina pilns dokumentu kopums, lai pierādītu, ka ISO 50003:2021 prasības ir pilnībā ieviestas tās sertifikācijas procesos, atbilstoši ISO/IEC 17021-1:2015:

  1. Operacionālo atšķirību (Gap) analīze starp standarta veco un jauno redakciju. Gap analīzē jābūt norādītai izmaiņu ietekmei uz sertifikācijas darbībām, kā arī pasākumi, kas jāveic, lai veiktu efektīvu sertifikāciju atbilstoši pārskatītajam standartam.
  2. Detalizēts pārejas plāns uz pārskatīto standartu, lai veiktu nepieciešamās izmaiņas visām darbībām, kas atklātas Gap analīzē, kā arī paredzamais grafiks klientu pārejai uz pārskatīto standartu. Tāpat arī ar pārejas plānu saistītie apliecinājumi par to, kā sertifikācijas institūcija plāno vadīt jauno sertifikācijas programmu un klientiem sniedzamā informācija par pāreju uz pārskatīto standartu.
  3. Apstiprināto auditoru saraksts ar norādēm pie auditoriem, kuri veiksmīgi pabeiguši mācību kursu par pārskatīto standartu (ISO 50003:2021) ar apliecinājumiem par attiecīgo apmācību. Jānorāda arī informācija par mācību plāniem attiecībā uz atlikušajiem auditoriem un citu sertifikācijā iesaistīto personālu no pieteikuma saņemšanas līdz sertifikācijas lēmuma pieņemšanai.
  4.  Izmaiņas procedūrās, instrukcijās (ja piemērojamas), kā arī ziņojumu formās un veidlapās.

LATAK veidlapas ir pieejamas LATAK mājas lapā http://www.latak.gov.lv sadaļā Dokumenti Pārvaldības sistēmu sertificēšanas institūcijām.

Visu informāciju var iesniegt elektroniski, nosūtot to LATAK uz e-pasta adresi pasts@latak.gov.lv .

 

Pārejas procesa norise

LATAK pārejas process ir vērsts uz to, lai nodrošinātu, ka pārvaldības sistēmu sertifikācijas institūcijām ir pilnīga iespēja izpildīt līdz norādītajam termiņam pāreju.

Lai nodrošinātu, ka sertifikācijas institūciju esošajiem sertificētajiem klientiem ir laiks pāriet uz pārskatīto standartu, LATAK plāno veikt sfēras paplašināšanas vērtēšanas katrai akreditētai institūcijai nākošajās plānotajās biroja vizītēs, atbilstoši institūcijas pieteikumam, ņemot vērā LATAK noteikto pārejas termiņu. LATAK pēc institūcijas pieprasījuma var organizēt arī ārpuskārtas sfēras paplašināšanas vērtēšanu.

Lai nodrošinātu savlaicīgu pieteikuma izskatīšanu, pārejas vērtēšanu, korektīvo darbību veikšanu un lēmuma pieņemšanu, lūdzam iesniegt pieteikumu kopā ar dokumentāciju sākotnējai vērtēšanai 2 (divus) mēnešus pirms biroja vizītes, savukārt biroja vizīti plānot ne vēlāk kā 6 mēnešus pirms LATAK noteiktā pārejas perioda beigām (t.i., biroja vizīti ieteicams plānot līdz 2023.gada 31. maijam) akreditācijai uz ISO 50003:2021.

Sertifikācijas institūcijas biroja vizītes laikā tiks pārskatīta sertifikācijas institūcijas kompetence un gatavība izsniegt akreditētu sertifikātu atbilstoši pārskatītajam standartam, kā arī vadības sistēmas piemērotība, lai atspoguļotu atjauninātās prasības. Sertifikācijas institūcijām ir jābūt gatavām, ka tas var izraisīt papildu vērtēšanas apjomus orientējoši 1 (vienas) dienas apmērā vadošajam vērtētājam un ekspertam.

Sertificēto klientu pārejas plāna izpilde tiks vērtēta nākošajās institūcijas biroja vērtēšanās.

Šī pārejas procesa ietvaros netiek plānots veikt sertifikācijas institūcijas praktiskās darbības (witnesa audits) novērtēšanu.

Piezīme: šie noteikumi var tikt mainīti sakarā ar jauniem IAF vai EA lēmumiem/rezolūcijām, vai sakarā ar LATAK lēmumu.